Bouwen op ervaring
“GGD’en konden voor het vaccinatieprogramma (startdatum 8 januari 2021) bouwen op ervaring vanuit onder andere het testproces, want vaccineren leek qua logistiek in de basis op het testproces dat eerder in 2020 was opgestart. Ook voor de IT-voorzieningen is gebruik gemaakt van hetzelfde systeem als voor het testen. We wisten hoe we ons – met oog op het testproces en bron- en contactonderzoek- moesten organiseren. De organisatiestructuur was, zowel landelijk als regionaal bij de GGD’en, al zo ingericht dat ook deze activiteit er goed op aan kon sluiten.”
Op de vraag wat vaccineren ons heeft opgeleverd antwoordt Erik: “Nederland heeft zich de crisis uit gevaccineerd! Vaccineren was een zeer belangrijke stap in het onder controle krijgen van de pandemie. Met een vaccin ben je beter beschermd tegen ziekenhuisopnames en sterfte.”
Uitvoerder én expert
GGD’en hebben tijdens de vaccinatiecampagne laten zien dat ze dé expert zijn op het gebied van vaccineren. Dankzij de snelheid waarmee het programma is opgezet en door lef te tonen. “We hebben het ook gewoon goed gedaan in zo’n korte tijd. GGD’en hebben daarbij een bredere expertise dan grootschalige campagnes. Maar als het aankomt op het grootschalig vaccineren dan staan we met zijn allen klaar, met draaiboeken, mankracht en systemen. Het onderhouden van deze expertise is natuurlijk erg belangrijk. Dit borgen GGD’en door hun vaccinatietaken binnen o.a. reizigerszorg, seksuele gezondheid, het vaccineren van medisch hoog risicogroepen, de algemene infectieziektebestrijding, maar ook binnen vaccinatietaken op andere thema’s.